SAMHSA TTAC Members Roster
Alaska Area
Primary Delegate
Lisa Wade
Chickaloon Village Traditional Council
P.O. Box 1105
Chickaloon, AK 99674
Alternate Delegate
Jennifer Showalter Yeoman
Council Member
Kenaitze Indian Tribe
150 North Willow Street
Kenai, AK 99611
Technical Support
Alberta Unok
Deputy Director
Alaska Native Health Board
Albuquerque Area (NM,CO,TX)
Primary Delegate
Joseph A. Garcia, TTAC Co-Chair
Head Councilman
Ohkay Owingeh Pueblo
P.O. Box 1032
152 Misty Lake Lane
Ohkay Owingeh, NM 87566
Alternate Delegate
Vacant
Technical Support
Ohkay Owingeh Tribal Office
Bemidji Area (IN, MN, MI, WI)
Primary Delegate
Phyllis Davis
Tribal Council
Match-E-Be-Nash-She-Wish Band of Pottawatomi Indians
P.O. Box 218
1743 142nd Avenue
Dorr, MI 49323
Alternate Delegate
Keith Massaway
Treasurer
Sault Ste. Marie Band of Chippewa Indians
702 Hazelton Street
St. Ignace, MI 49783
Billings Area (MT, WY)
Primary Delegate
Vacant
Alternate Delegate
Vacant
California Area
Primary Delegate
Juana Majel-Dixon
Legislative Council
Pauma Band of Mission Indians
406 S. Grape Street
Escondido, CA 92025
Alternate Delegate
Alesia Reed
Tribal Council Secretary
Torres Martinez Desert Cahuilla Indians
P.O. Box 1160
Thermal, CA 92274
Great Plains Area (ND, SD, IA, NE)
Primary Delegate
Nomination for Primary Delegate has been submitted
Alternate Delegate
Harold Frazier
Chairman
Cheyenne River Sioux Tribe
P.O. Box 590
Eagle Butte, SD 57625
Technical Support
Jerilyn Church
Executive Director
Great Plains Tribal Chairmen’s Health Board
Nashville Area (Eastern US)
Primary Delegate
Beverly Cook
Tribal Chief
Saint Regis Mohawk Tribe
71 Margaret Terrance Memorial Way
Akwesasne, NY 13655
Alternate Delegate
Marilynn Malerba
Chief
The Mohegan Tribe
13 Crow Hill Road
Uncasville, CT 06382
Technical Support
Tori Reaves
USET Tribal Epi Center
711 Stewarts Ferry Pike,
Ste. 100, Nashville, TN 37214
Martha Ketcher
Director
Tribal Health Support Program
Annie Bero
Executive Administrative Assistant to Chief Cook
Navajo Area (AZ, NM, UT)
Primary Delegate
Nomination pending
Alternate Delegate
Nomination pending
Technical Support
Theresa Galvan
Health Service Administrator
Navajo DPH
Oklahoma Area
Primary Delegate
Jack Austin Jr.
Assistant Chief
Choctaw Nation of Oklahoma
P.O. Box 1210
Durant, OK 74702
Alternate Delegate
Vacant
Tecnical Support
Kristie L. Brooks MS, LPC
Global Behavioral Health Manager & Director
Behavioral Health
Choctaw Nation Health Services Authority
604 South 2nd Street
McAlester, OK 74501
Phoenix Area (AZ, CA, NV, UT)
Primary Delegate
Nomination pending
Alternate Delegate
Nomination pending
Portland Area (ID, OR, WA)
Primary Delegate
Nomination Pending
Alternate Delegate
Nickolaus Dee Lewis Jr
"Jutskadim"
Lummi Indian Business Council
2665 Kwina Road
Bellingham, WA 98226
Technical Support
Sheena Kinley-Sanders
Assistant to the Chairman
Sarah Sullivan
Health Policy Analyst
Northwest Portland Area Indian Health Board (NPAIHB)
Laura Platero
Governmental Affairs/Policy Director
NPAIHB
Tucson Area (So. AZ)
Primary Delegate
Nomination submitted
Alternate Delegate
Anthony J. Francisco, Jr.
Legislative Representative
Tohono O’odham Nation
P.O. Box 837, Sells, AZ 85634
Technical Support
Raynetta Pablo
Receptionist
At-Large
Primary Delegate
Andy Joseph Jr., TTAC Chair
Tribal Council
Confederated Tribes of the Colville Reservation
P.O. Box 150
Nespelem, WA 99155
Technical Support
Carolyn Hornbuckle
Deputy Director & Director of Public Health Policy and Programs
National Indian Health Board (NIHB)
Gerry Rainingbird
Behavioral Health Program Manager
NIHB
Courtney Wheeler
Public Health Project Coordinator
NIHB
Vanessa Cawston
The Confederated Tribes of the Colville Reservation
At-Large
Primary Delegate
Aaron Payment, MPA, MEd, EdD
Chairperson
Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians
1716 Shunk Road
Sault Ste. Marie, MI 49783
Technical Support
Nicholas Courtney
Policy Analyst
NCAI
Sheila Berger
Executive Assistant